Vassunda IF skidor bjuder in barn och ungdomar till barmarksträning (även helt nya är välkomna)
Träning torsdag 10 april
Distanslöpträning (ca 4 km) samt skidgång med start/mål vid elljusspåret i Knivsta. Efter löpning blir det några övningar med skidgång (ta med stavar) i olika former i en lämplig backe i närheten av areanområdet.
Träningen vänder sig till de som vill utveckla sin kondition.
Notera: Vi tror att man behöver vara minst 10 år för att orka hålla farten och distansen, dock vi börjar med en varvbana första gångerna, dvs är ditt barn yngre och intresserad att prova på, går det givetvis bra - det kan då vara bra att förälder följer med utifall farten behöver sänkas.
Syftet är att hålla en stabil fart över en längre sträcka för att utveckla konditionen. Farten läggs på ca 6-7 min/km tempo.
Finns det fler vuxna (medlem i Vassunda IF) på plats, kan det bli aktuellt med ytterligare en grupp som kan hålla ett högre tempo.
Samlingsplats: Elljusspåret, Knivsta
Tid: 18:00-19:00
Klädsel: Kläder efter väder och löparskor
Medtag: Stavar
Ps. vecka 25 bjuder Storvreta Skidor in till dagläger (barn födda 2010-2017) med fokus på rullskidor - läs mer på Storvreta IK skidors sida här
Väl mött
Hälsningar
Tränarna